Don't Miss

معرفی پایان نامه های منتخب رشته مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات مبتنی بر تعامل انسان و رایانه

با سلام، در راستای پاسخ‌گویی به نیازهای علمی، آموزشی و پژوهشی کشور در زمینه علم و هنر تعامل انسان و رایانه و تبادل اطلاعات علمی و کاربردی در این باره میان اعضای هیات علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی، کارگروه موضوعی تعامل انسان و رایانه ایران به تدوین فهرست پایان نامه های تکمیل شده یا در حال تکمیل مربوط به تعامل انسان و رایانه پرداخته است. ملاک اصلی انتخاب پایان نامه ها آن است که پژوهش زیربنائی پایان نامه در بردارنده  چارچوب های نظری، رویکردها، روش ها و ابزارهای تحقیق مرتبط با تعامل انسان و رایانه باشد.  بنابراین، از اعضای هیات علمی و دانشجویان  ذی ربط دعوت می شود که در صورت اطلاع از پایان نامه های مرتبط با علم و هنر تعامل انسان و رایانه،تدوین فهرست را یاری دهند. برای این منظور ،لازم است اطلاعات پایه مورد نیاز به نشانی زیر ارسال شود تا فهرست زیر تکمیل گردد . با تشکر و احترام، دکتر کاوه بازرگان (استادیار سیستم های اطلاعات با گرایش تعامل انسان و رایانه – گروه مدیریت سیستم های اجتماعی – فنی – دانشکده مدیریت و حسابداری – دانشگاه شهید بهشتی) k_bazargan[at]sbu.ac.ir

– گروه مدیریت سیستم های اجتماعی – فنی، دانشکده مدیریت و حسابداری، دانشگاه شهید بهشتی (از سال تحصیلی 1392-1393  به بعد):

شناسنامه، چکیده و کلمات کلیدی پایان نامه های مرتبط:

1- عنوان پایان نامه: نیاز سنجی، طراحی، سنجش و ارزیابی یک برنامه کاربردی بر روی موبایل برای دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی با استفاده از رویکرد تعامل انسان و رایانه

– نام دانشجو: خانم گلناز حکیم جوادی

– گروه آموزشی: مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات

– دانشکده: دانشکده مدیریت و حسابداری

– دانشگاه: دانشگاه شهید بهشتی

– نام استاد راهنما: دکتر کاوه بازرگان

– نام استادان مشاور: دکتر علی رضائیان، دکتر صدیقه شمس

– نام استادان داور: دکتر علی اوتارخانی، دکتر نوید نظافتی

– تاریخ دفاع: شهریور 1394

– چکیده: در دنیای امروزه استفاده از فناوری های موبایل ( تلفن همراه هوشمند ، تبلت ها ) در تمام ابعاد کاری و شخصی روزمره بشر به طور روز افزونی در حال گسترش است. استفاده آگاهانه و بخردانه از این فناوری های موبایل باعث سرعت بخشیدن در امور ، سهولت در انجام کارها و دسترسی آسان در هر مکان و زمان به اطلاعات برای کاربران گشته است.

در این پژوهش سعی گردید تا با رویکرد برازنده تعامل انسان رایانه با تمرکز بر وسایل موبایلی اقدام به تجزیه، تحلیل و آسیب شناسی وضعیت موجود پرتال دانشگاه شهید بهشتی و سپس طراحی برنامه ای کاربردی بر روی موبایل برای دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی گردد. هدف از این تلاش شناسایی و تأمین بخشی از نیازهای دانشجویان در جهت تسهیل، تقویت و بهبود مستمر ارتباط و تعامل مابین دانشجویان و دانشگاه می باشد. اقدامات صورت گرفته در این پژوهش شامل معرفی و توضیح اجمالی در مورد روش ها، قوانین و اصول موجود در رویکرد تعامل انسان و رایانه، شناسایی، تجزیه و تحلیل شیوه های استفاده از موبایل توسط دانشجویان ، تجزیه و تحلیل نیازمندی ها ، معرفی قابلیت ها و ابزارهای مورد استفاده توسط آنها ، شناسایی چالش ها و مشکلات روش ارتباطی کنونی ، نحوه برنامه نویسی با تأکید بر سیستم عامل اندروید و آزمون کاربرد پذیری برای برنامه تولید شده است.

جامعه هدف که دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی است. در این پژوهش از نمونه گیری تصادفی ،طبقه بندی شده ( با طبقات دانشکده های مختلف) با حجم 491 نفر استفاده گردید. نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل داده ها با بهره گیری از نرم افزار SPSS و وب کاوی پرتال دانشگاه نشان داده است که دانشجویان تمایلی به استفاده معناداری از پرتال دانشگاه نداشته ولی با این وجود نیاز به دسترسی به اطلاعات به صورت موردی را دارند.کارایی اثربخشی در وسایل هوشمند موبایلی برای اهداف مرتبط به دانشگاه از جمله یاددهی و یادگیری هنوز در میان دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی مشاهده نمی گردد .
نتایج حاصل از انجام آزمون های کاربرد پذیری نیز نشان داده است که اگر مدیران مسئول و عوامل اجرایی سیستم های موبایل در معاونت فناوری اطلاعات دانشگاه در طراحی برنامه های کاربردی، کاربران نهایی را محور و هدف کانونی طرح های توسعه ای خود قرار دهند در نتیجه کالا ، محصول ، برنامه ، نرم افزار ، سرویس ، خدمات و…. نیز رضایت کاربران را بیشتر جلب خواهد نمود. همچنین، پیروی از رویکرد تعامل انسان و رایانه و طراحی کاربر – محور موجب کاهش هزینه های تولیدی، پشتیبانی و حمایتی و محصول نهایی انعطاف پذیر می گردد.

کلمات کلیدی: تعامل انسان و رایانه در بستر موبایل، طراحی تجربه کاربری، طراحی کاربر- محور، کاربرپژوهی، کاربردپذیری، آزمون کاربرد پذیری، توسعه برای سیستم اندروید

2- عنوان پایان نامه : سنجش و ارزیابی دسترسی پذیری وب پرتال های دولتی کشور بر اساس استانداردهای ملی و بین المللی – مطالعه موردی : پرتال وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و پرتال های دستگاه های همکار

– نام دانشجو: خانم مهدخت حافظی

– گروه آموزشی: مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات

– دانشکده: دانشکده مدیریت و حسابداری

– دانشگاه: دانشگاه شهید بهشتی

– نام استاد راهنما: دکتر کاوه بازرگان

– نام استاد مشاور: دکتر نوید نظافتی

– نام استادان داور: دکتر علی اوتارخانی، دکتر سجاد شکوهیار

– تاریخ دفاع: شهریور 1394

– چکیده: دسترسی‏ پذیری وب به معنی تسهیل امر دسترسی به اطلاعات و محتوای وب‏گاه‏ها ، برای عامه کاربران به‏ ویژه کاربران با ناتوانی‏های خاص و معلولیتهای جسمانی و نیز افراد سالمند است و  دسترسی‏پذیری یکی از مهمترین ارکان و پیش نیازهای وب سایت ها و دولت الکترونیک در راستای ارایه خدمات بهینه به مخاطبان آنهاست. رعایت استاندارد های مربوط به دسترسی‏ پذیری نه تنها از نظر فنی به بهبود وب‏گاه کمک می کند بلکه باعث می‏شود جامع ه‏ای بسیار آسیب‏پذیر تر از آنچه در فکر طراحان اولیه و توسعه دهندگان وب‏گاه ها بوده از آن بهره ببرند. در حال حاضر بسیاری از کشور های جهان علاوه بر رعایت کردن این استاندارد های بین‏ المللی به عنوان یک الزام برای خدمت رسانی تحت وب، قوانین و مقررات قاطع خود را در این زمینه وضع کرده اند و به این صورت جامعه معلولین را به عنوان یکی از مخاطبین خود به رسمیت شناخته اند. در این پایان نامه سعی شده با مطالعه تطبیقی پژوهش های پیشین، اسناد کلیدی و قوانین کشوری و بین المللی، جایگاه قانونی و کاربردی دسترسی‏ پذیری در ایران و دیگر کشور های جهان مشخص شود و سپس پرتال وزارت علوم تحقیقات و فناوری به عنوان نمونه به دو روش مبتنی بر شبکه و  مبتنی بر متخصص از نظر دسترسی پذیری ارزیابی شده، راهکار هایی برای بهبود پرتال معرفی شوند و در نهایت پیشنهادات و راهبرد هایی برای بهبود شکاف میان وضعیت موجود و وضعیت مطلوب در ایران ارائه ‏شود.

– کلمات کلیدی: دسترسی پذیری وب، کاربران معلول و ناتوان، کاربردپذیری، راهبردهای دسترسی‏پذیری وب ، قوانین دسترسی‏ پذیری وب ، استانداردهای دسترسی‏ پذیری وب ، اصول و قواعد طراحی دسترسی پذیر

3- عنوان پایان نامه : سنجش و ارزیابی بلوغ استراتژی تجربه کاربری پروژه های اطلاعات مکانی تحت وب: مطالعه موردی نقشه تحت وب شهر تهران

– نام دانشجو: آقای حمیدرضا حافظ نیا

– گروه آموزشی: مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات

– دانشکده: دانشکده مدیریت و حسابداری

– دانشگاه: دانشگاه شهید بهشتی

– نام استاد راهنما: دکتر کاوه بازرگان

– نام استاد مشاور: دکتر علی رضائیان

– نام استادان داور: دکتر علی اوتارخانی، دکتر سجاد شکوهیار

– تاریخ دفاع: دی 1394

– چکیده: پروژه های تحت وب مکانی بدلیل واسط کاربری متفاوت و با توجه به اینکه بخشی از دنیای واقعی ما را نمایش می دهند همواره برای کاربران جذاب بوده اند. به علت نوع واسط کاربری و نمایش حجم زیاد اطلاعات، تجربه کاربری و سهولت استفاده آنها مهم است. در سال های اخیر توجه به مفهوم تجربه کاربری در سازمان ها رو به افزایش بوده و شاهد ورود این مفهوم به سطوح استراتژیک سازمانی هستیم.

هدف این تحقیق تجزیه و تحلیل نحوه استفاده کاربران و کاربردپذیری نقشه تحت وب شهر تهران و ارزیابی میزان بلوغ استراتژی تجربه کاربری سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران براساس مدل های موجود در این زمینه است.

در این پژوهش با استفاده از روش کمی، کیفی و آمیخته درصدد پاسخ گویی به سوالات پژوهش از جمله نحوه استفاده کاربران از پرتال نقشه تهران از نظر کمی، کیفی و آمیخته، نقش و جایگاه تجربه کاربری در پرتال نقشه تهران، روش ها و الگوهای برتر سنجش و ارزیابی بلوغ استراتژی و سطح بلوغ استراتژی تجربه کاربری نقشه تحت وب تهران هستیم. همچنین جهت بهبود میزان بلوغ تجربه کاربری نقشه، اقداماتی کلیدی را در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت پیشنهاد می دهیم.

با سنجش میزان کاربرپذیری پرتال نقشه تهران، به این نتیجه رسیدیم که سطح کاربردپذیری سیستم در سطح متوسطی قرار دارد و نیاز به ارتقا آن وجود دارد و باتوجه به شاخص های مدل بلوغ سازمانی متوجه شدیم که در مرحله آغازین بلوغ تجربه کاربری در سازمان قرار داریم.

نتایج این تحقیق برای توسعه دهندگان و طراحان نقشه های آنلاین و همچنین سازمان های متولی این نقشه ها در جهت نهادینه سازی تجربه کاربری و سنجش بلوغ سازمانی مفید است و می تواند منجر به بهبود این سیستم ها شود.

– کلمات کلیدی: استراتژی تجربه کاربری، بلوغ تجربه کاربری، کاربردپذیری، پروژه های مکانی تحت وب

4- عنوان پایان نامه: سنجش، ارزیابی و بهبود مستمر استراتژی مشارکت الکترونیک از طریق وبگاه های سازمان های مردم نهاد: مورد کاوی وبگاه انجمن صرع ایران

– نام دانشجو: خانم فاطمه مهدی پور

– گروه آموزشی: مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات

– دانشکده: دانشکده مدیریت و حسابداری

– دانشگاه: دانشگاه شهید بهشتی

– نام استاد راهنما: دکتر کاوه بازرگان

– نام استاد مشاور: دکتر علی رضائیان

– نام استادان داور:  دکتر روح اله تولائي، دکتر سجاد شکوهیار

– تاریخ پیش بینی شده برای دفاع: بهمن 1394

– چکیده: صرع یکی از شایع ترین اختلالات عصبی مزمن با شیوع نسبتا بالای 1.5-1.4 در هر1000 نفر، به خصوص در کشورهای در حال توسعه است. انجمن صرع ایران، سازمانی مردم نهاد است، که از سال 1374 با هدف تلاش در راستای پیشگیری از بیماری صرع انتخاب مسیر صحیح درمانی مبتلایان، ارتقاء دانش و نگرش عمومی جامعه پیرامون صرع و حمایت از بیماران مصروع به فعالیت می پردازد. امروزه وب سایت ها یکی از ابزارهای اصلی مورد استفاده سازمان های مردم نهاد برای به اشتراک گذاری ارزش ها، اقدامات، و اهداف سازمان می باشند. اگر بازدید کنندگان وب سایت نتوانند به آن چه که در پی آن هستند دست یابند، و به عبارت بهتر نتوانند با سازمان تعامل کنند، سازمان فرصت مشارکت بخش عظیمی از افراد جامعه را از دست خواهند داد.

هدف از پژوهش حاضر، بررسی استراتژی مشارکت الکترونیک در وبگاه های سازمان های مردم نهاد مطالعه موردی انجمن صرع ایران است. در پژوهش حاضر به منظور پاسخ گویی به سوالات پژوهش از مدل مرجع تجربه کاربری CUBI  و ترکیبی از روش های کمی و کیفی مناسب با بستر مورد نظر استفاده گردیده است. پژوهشگر در نقش کاربر پژوه و تحلیلگر تجربه کاربری به شکل مستمر به پایش و بررسی وضعیت مشارکت الکترونیک وب سایت انجمن صرع ایران پرداخته است، چالش ها و مشکلات پیش روی کاربران به جهت تعامل با وب سایت بررسی گردیده است و در انتها به جهت بهبود مشارکت الکترونیک در وبگاه سازمان، استراتژی های مناسب و راهکارهای عملیاتی پیشنهاد گردیده است.

– کلمات کلیدی: مشارکت الکترونیک، سنجش و ارزیابی، تجربه کاربری، کاربرد پذیری، سازمان مردم نهاد

5- عنوان پایان نامه: مدیریت و کاربرد داده های باز برای بهبود مشارکت شهروندان در برنامه های دولت الکترونیک: تحلیل مقایسه ای مشارکت الکترونیک در ایران و کشورهای منتخب

– نام دانشجو: ریحانه عامل نوقانی

– گروه آموزشی: مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات

– دانشکده: دانشکده مدیریت و حسابداری

– دانشگاه: دانشگاه شهید بهشتی

– نام استاد راهنما: دکتر کاوه بازرگان

– نام استاد مشاور: دکتر علی رضائیان

– نام استادان داور: …

– تاریخ پیش بینی شده برای دفاع: شهریور 1396

– چکیده: …

– کلمات کلیدی: …

 6- عنوان پایان نامه: تحلیل و مقایسه الگوهای خلق و بکارگیری نوآوری اجتماعی در اکوسیستم های باز فاوا : مورد شرکت …

– نام دانشجو: محمد طاهری

– گروه آموزشی: مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات

– دانشکده: دانشکده مدیریت و حسابداری

– دانشگاه: دانشگاه شهید بهشتی

– نام استاد راهنما: دکتر کاوه بازرگان

– نام استاد مشاور: دکتر علی رضائیان

– نام استادان داور: …

– تاریخ پیش بینی شده برای دفاع: شهریور 1396

– چکیده: …

– کلمات کلیدی: …